BLAEU Jaon - Wielki atlas XVII-wiecznego świata.
Opis
Autor: BLAEU Jaon
Tytuł: Wielki atlas XVII-wiecznego świata.
- Miejsce wydania: Warszawa/Wrocław
- Rok wydania: 1992
- Wydawnictwo: Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. E. Romera we współpracy z Królewskim Towarzystwem Geograficznym
- Liczba stron: 244
- Ilustracje, mapy: ilustr. w tekście
- Wymiar: folio 38x28 cm
- Oprawa: twarda płócienna z złoceniami na grzbiecie, obwoluta, ozdobne wyklejki
- Stan: bardzo dobry/bardzo dobry-
- ISBN: 8370000789
Opis:
Atlas Maior Joana Blaeu’a, opublikowany po raz pierwszy w 1662 roku, jest największym atlasem, jaki kiedykolwiek wydano. Jego ok. 600 map obrazuje świat znany w połowie XVII wieku, wraz z jego wielkim imperiami, odległymi królestwami i legendarnymi lądami. Upiększenia i dekoracje tych map, niedościgłe w swoim pięknie i precyzji, są przykładem wielkiego kunsztu wykonywania map. Przypuszczalnie został wydany w zaledwie 300 egzemplarzach. Były one przekazywane w darze królom i cesarzom, jak również były kupowane przez ludzi bardzo zamożnych, którzy wystawiali je w domach, aby wywoływać wrażenie na rywalach.
Atlas był najdroższą publikacją XVII wieku. Kilka zachowanych do dziś egzemplarzy osiąga na aukcjach ceny przekraczające możliwości finansowe nawet najbogatszych kolekcjonerów.
Na naszej aukcji faksymilowe wydanie zawiera 100 najważniejszych map z Atlasu Maior reprodukowanych z zastosowaniem najlepszych współczesnych technik i stanowi kopię egzemplarza przechowywanego w Gabinecie Map Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie.
Zawiera mapę Polonia Regnum et Silesia Ducatus (Królestwo Polskie i Śląsk) autorstwa Blaeu’a datowaną na 1634 rok.
Wstęp i opisy map, a także dziejów prezentowanych na nich regionów: John Goss (były wieloletni konsultant kartograficzny domu aukcyjnego Sotheby’s).
Przedmowa Peter Clark - kustosz Królewskiego towarzystwa Geograficznego w Londynie.
Redakcja naukowa przekładu polskiego Lucyna Szaniawska.
Zawiera również bibliografię.