ENCYKLOPEDIA POPULARNA PWN, 1-10 komplet

ENCYKLOPEDIA POPULARNA PWN.JPG
  • nowość
Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 99,00 zł 99.00
ilość szt.

Opis

ENCYKLOPEDIA POPULARNA PWN

1-10 t. [komplet]

Oddajemy do rąk czytelników pierwszy tom nowej Encyklopedii popularnej PWN, obejmujący całą literę A i część litery B. Całość liczyć będzie 10 tomów i ukaże się w latach 1997-99. Ma ona służyć Czytelnikom poszukującym zwięzłej, aktualnej i szybko dostępnej informacji z każdej dziedziny życia i wiedzy. Składające się na nią teksty opracowano według formuły zakładającej powtarzalność typowych elementów: hasła rzeczowe zawierają podstawową, wyselekcjonowaną informację, opartą głównie na zwięźle i przystępnie sformułowanej definicji, dopełnianej często skrótowym zarysem historycznym, hasła zaś biograficzne — podstawowe fakty o życiu i głównych dziedzinach działalności danej osoby (niekiedy z elementami oceny wartościującej). Wśród z górą 22 tys. biogramów znajduje się znaczna liczba haseł — większa niż w innych encyklopediach uniwersalnych — poświęconych osobom żyjącym, w tym działającym współcześnie Polakom, czynnym na różnych polach, co wynika z właściwego Encyklopedii popularnej szerokiego otwarcia na współczesność. Ogólną liczbą haseł — ponad 80 tys. — i uniwersalnym kręgiem tematycznym Encyklopedia popularna PWN nie ustępuje wielotomowym encyklopediom powszechnym krajowym i zagranicznym.

Niniejsza encyklopedia jest zmodyfikowaną wersją Encyklopedii popularnej PWN, opracowanej według koncepcji edytorskiej Adama Karwowskiego. Odwołuje się ona zwłaszcza do wydania z 1991 r. (pierwszego po zniesieniu cenzury) i do późniejszych wznowień (ostatnie w 1996 r.), w których wiele tematów w czasach PRL przemilczanych lub przedstawianych tendencyjnie, znalazło po raz pierwszy rzetelne ozwiercieldle-nie, zgodne z rzeczywistym^stanem rzeczy i ustaleniami badawczymi. Oznaczało to konieczność krytycznej weryfikacji i ponownego opracowania takich dziedzin, jak nauki polityczno-historyczne, socjologia, filozofia, ekonomia, prawo, religioznawstwo, dzieje chrześcijaństwa i Kościoła katolickiego w Polsce i na świecie, znaczne obszary kultury i sztuki współczesnej. Obraz Polski i Europy (przede wszystkim środkowowschodniej) uzupełniono o wątki związane z XX-wieczną ekspansją i rozkładem komunizmu. Znajdują się więc w Encyklopedii hasła omawiające organizacje, ośrodki i funkcjonariuszy aparatu przemocy, mechanizmy manipulacji społecznej i propagandy, przejawy oporu społecznego, działalność emigracji politycznej i jej dorobek kulturalny, wyłanianie się nowych państw na obszarze dawnej dominacji sowieckiej. Szeroko została zaprezentowana polska scena polityczna po 1989 roku: ważniejsze partie i ugrupowania, politycy różnych orientacji, nowe instytucje ustrojowe i struktury państwa, zmiany w systemie prawnym i życiu gospodarczym. Zostało też zmodyfikowane hasło Polska. Zawiera prócz tekstu podstawowego z uaktualnioną informacją historyczną — pokaźny zestaw przeglądów tabelarycznych i różnotematycznych map. Dołożono starań, by należycie zaprezentować najnowsze dyscypliny nauki i techniki, jak informatyka, cybernetyka, elektronika, kosmonautyka, inżynieria genetyczna, fizyka jądrowa, a także tematykę ekonomiczną. Jednocześnie z pracami nad uzupełnieniem i zaktualizowaniem zasobu haseł i tekstów zmodernizowano wyposażenie ilustracyjne encyklopedii. Na nowo też została opracowana jej kompozycja typograficzna i oprawa.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

WYDAWNICTWO ŚWIAT KSIĄŻKI/PWN, WARSZAWA 1997r., liczne ilustr. w tekście

OPRAWA TWARDA SKÓROPODOBNA Z ZŁOCENIAMI NA LICU I GRZBIECIE

STAN Bardzo dobry-/Dobry+

UWAGI: ------

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl