JÓZEFOWICZ J. T. - Kronika miasta Lwowa od roku 1634 do 1690... Lwów 1854

Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 1 299,00 zł 1299.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Autor: JÓZEFOWICZ J[an] T[omasz]

Tytuł: Kronika miasta Lwowa od roku 1634 do 1690 obejmująca w ogólności dzieje dawnej Rusi Czerwonej, a zwłaszcza Historyą arcybiskupstwa lwowskiego w tejże epoce. Napisana spółcześnie w języku łacińskim przez... teraz z oryginału nigdy nie drukowanego przełożona na język ojczysty przez M. Piwockiego.

  • Miejsce wydania: Lwów
  • Rok wydania: 1854
  • Wydawnictwo: Nakładem Wojciecha Manieckiego/ w drukarni Zakładu Narod. im. Ossolińskich
  • Liczba stron: [10], VI, 504
  • Ilustracje, mapy: ---
  • Wymiar: 21,5 cm
  • Oprawa: twarda półskórek z złoceniami na grzbiecie, górny brzeg kart złocony, ozdobne wyklejki, zachowane okładki broszurowe 1 zeszytu, zakładka w formie tasiemki
  • Stan: otarcia/przybrudzenia oprawy, ex libris na przedniej wyklejce "W. J. Romanowski" oraz pieczątka "Ze zbioru Romanowskich", niewielki zaciek na kilku str.

Opis:

"Szukając stósownych przedmiotów do nakładu, otrzymałem wiadomość o rękopismie, który ze wszach miar zdawał się godnym wydania. Była to praca śp. Profesora Marcina Piwockiego, zawierająca tłumaczenie łacińskiej Kroniki miasta Lwowa przez X. Kanonika J. Tomasza Józefowicza. Sam pierwotwór, nigdy drukiem nie ogłoszony, i tylko w małej liczbie exemplarzy przechowany, wzbudzał oddawna uwagę uczonych i ciekawość ogółu publiczności. Tłumacz znany już jest z zasługi, jaka według sił swoich położył przekładem również szacownych Roczników lwowskich Bartłomieja Zimorowicza, wydanych we Lwowie r. 1835. Te dwa względy przemówiły stanowczo za nakładem rękopismu leżącego od lat kilkunastu bez żadnego użytku. Nie mogąc zaś wydać oryginału łacińskiego, dla którego ogół czytelników musiałby pozostać obojętnym; nie mogąc wchodzić w obowiązki autorskie i poprawiać wydawane przez siebie rękopisma, ogłaszam użyteczną pracę śp. Profesora Piwockiogo w tej formie i objętości, w jakiej pozostawił ją tłumacz, i w jakiej od jego rodziny nabyłem ją na własność. Kto zaś słusznie rozważy, jak znaczna ilość nowych faktów i szczegołów przybywa w xiędze niniejszej do historyi miasta i arcybiskupstwa Lwowskiego, owszem do dziejów całej Rusi Czerwonej i Kościoła polskiego, ten poniewolnie przyzna, iż włożone w jej nakład dobre chęci wydawcy nie pozostały bezowocne". [Wydawca]

Jan Tomasz Józefowicz (1662-1728) - ks. kanonik lwowski, kronikarz.

Zachęcony przez abpa K. Zielińskiego, rozpoczął żmudną pracę nad spisaniem dziejów miasta Lwowa na przestrzeni lat 1614-1700, popularnie zwanymi rocznikami lub kroniką Józefowicza. Drugi osiemnastowieczny przekaz zachował się w zbiorach Bibliotece Zakł. Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Roczniki te zawierają bogaty materiał faktograficzny dot. życia miasta. Na ich podstawie M. Maniecki w 1854 wydał "Kronika miasta Lwowa od roku 1634 do 1690 obejmująca w ogólności dzieje dawnej Rusi Czerwonej, a zwłaszcza historyą arcybiskupstwa lwowskiego w tejże epoce". Józefowicz pozostawił opublikowane prace historyczne (życiorys Jana z Dukli, 1702), panegiryki, mowy i kazania (np. o Ignacym Loyoli, 1699). Zmarł 19 kwietnia 1728 we Lwowie.

Rzadkie!


 

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl