NAPOLEON ORDA PECZARA NAD RZEKĄ BOHEM

Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 499,00 zł

Cena regularna:

499.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

RYSUNEK Z NATURY NAPOLEON ORDA

"PECZARA NAD RZEKĄ BOHEM" (G. PODOLSKA)

Litografia

Rozmiar bez ramy: 39,8cm x 30cm

Rozmiar z ramą: 43cm x 33cm

"Za panowania Turcyi nad Podolem sułtan oddał niezaludnioną okolicę r. 1682 hospodarowi Multan Dukasowi który w Peczarze nad Bohem swój zamek zbudował. R. 1685 Sułtan Peczarę nadał Jurkowi Chmielnickiemu mianując go księciem Sarmacyi. Teraz własność Hr. Konstantego Potockiego."

Peczera (ukr. Печера) – wieś na Ukrainie, w obwodzie winnickim, w rejonie tulczyńskim, siedziba rady wiejskiej. W 2001 roku liczyła ok. 1,1 tys. mieszkańców.

Miejscowość założono około 1580 roku.

W pierwszej połowie XIX wieku Jan Świejkowski wzniósł we wsi pałac w stylu empire (klasycystycznym) na miejscu małego dworu. Pałac posiadał portyk z czterema kolumnami jońskimi podtrzymującymi trójkątny fronton. Od ogrodu miał jońską wnękę z balustradą, która otaczała taras. W 1904 roku Janina i Konstanty Potoccy zbudowali neoromańskie mauzoleumwedług projektu Władysława Horodeckiego, urodzonego w pobliskich Szołudkach. Obecnie służy ono jako kościół[4].

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poniżej widoku tytuł (także w języku francuskim) oraz sygnatury – rysował z natury Napoleon Orda (1807-1873).

Polski rysownik, malarz, pianista i kompozytor. Studiował na Uniwersytecie Wileńskim nauki matematyczno-przyrod­nicze. W 1833 roku podjął w Paryżu studia malarskie u pejzażysty Pierre`a Girarda oraz muzyczne u Fryderyka Chopina. Po licznych podróżach powrócił w 1856 roku do Polski i osiadł w rodzinnych Worocewiczach. W czasie licznych wędrówek po kraju wykonał ponad 1000 rysunków z natury. W 1873 podjął monumentalne dzieło wydania własnym sumptem "Albumu widoków historycznych Polski". W litografii opublikowano 260 widoków. Na kamieniu rysował je Alojzy Misierowicz.

Odbita w znanym zakładzie warszawskim Maksymiliana Fajansa, pochodzi z serii „Album widoków historycznych Polski”. Umieszczona w ramie za szkłem (haczyk do zawieszenia).

STAN Dobry

UWAGI: przybrudzenia

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl