NAPOLEON ORDA WISZNIOWIEC NAD HORYNIEM ORYGINAŁ

Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 799,00 zł 799.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

RYSUNEK Z NATURY NAPOLEON ORDA

"WISZNIOWIEC NAD HORYNIEM" (GUBER. WOŁYŃSKA)

Litografia

Rozmiar bez ramy: 39,9cm x 29,9cm (28,7cm x 19,6cm)

Rozmiar z ramą: 43,1cm x 33,2cm

"Zamek obronny założony przez Dymitra Korybuta około 1395 r. Wiszniowiec należał r 1513 do X.X. Czartoryskich, powrócił do Wiszniowieckich r. 1610. Pałac nowożytny założył w dawnych ruinach X. Jeremiasz, a dokończył Król Michał Korybut r 1720. Wiszniowiec należy do Hr Włodzimierza de Brohl Platera."

Wiśniowiec (ukr. Вишнівець) – osiedle typu miejskiego leżące w obwodzie tarnopolskim Ukrainy, w rejonie zbaraskim, dawna siedziba magnaterii polskiej. Miasto liczy około 3400 mieszkańców.

Pałac Wiśniowieckich i Mniszchów – położony jest na wysokiej skarpie, nad jarem Horynia i otoczony systemem fortyfikacji bastionowych. Jest to jedno z najznakomitszych barokowych rezydencjalnych założeń magnackich na Wołyniu.

Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z roku 1395, ale pod nazwą Wiśniowiec miejscowość wymieniona została po raz pierwszy w połowie XV wieku. Wiśniowiec od początku swego istnienia aż do ostatniego rozbioru wchodził w skład Polski i był częścią województwa wołyńskiego.

28 kwietnia 1512 roku wojsko polsko-litewskie w bitwie pod Wiśniowcem zadało armii tatarskiej jedną z największych klęsk na ziemiach Rzeczypospolitej.

Podczas powstania Chmielnickiego miejscowi prawosławni wraz z Kozakami dokonali rzezi Polaków i zakonników z klasztoru karmelitów.

Do roku 1744 miejscowość wchodziła w skład posiadłości Wiśniowieckich, a po śmierci hetmana wielkiego litewskiego Michała Serwacego Wiśniowieckiego przeszła w ręce rodu Mniszchów, a po nich w połowie XIX wieku Platerów.

Od 1795 do traktatu ryskiego w 1921 Wiśniowiec należał do państwa rosyjskiego, następnie do 1939 znów do Polski (województwo wołyńskie). Miejscowość była siedzibą gminy Wiśniowiec.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poniżej widoku tytuł (także w języku francuskim) oraz sygnatury – rysował z natury Napoleon Orda (1807-1873).

Polski rysownik, malarz, pianista i kompozytor. Studiował na Uniwersytecie Wileńskim nauki matematyczno-przyrod­nicze. W 1833 roku podjął w Paryżu studia malarskie u pejzażysty Pierre`a Girarda oraz muzyczne u Fryderyka Chopina. Po licznych podróżach powrócił w 1856 roku do Polski i osiadł w rodzinnych Worocewiczach. W czasie licznych wędrówek po kraju wykonał ponad 1000 rysunków z natury. W 1873 podjął monumentalne dzieło wydania własnym sumptem "Albumu widoków historycznych Polski". W litografii opublikowano 260 widoków. Na kamieniu rysował je Alojzy Misierowicz.

Odbita w znanym zakładzie warszawskim Maksymiliana Fajansa, pochodzi z serii „Album widoków historycznych Polski”. Umieszczona w ramie za szkłem (haczyk do zawieszenia).

STAN Dobry+

UWAGI: drobne przybrudzenia

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl