ŚWIĘTEK RYSZARD - LODOWA ŚCIANA. Sekrety polityki Józefa Piłsudskiego 1904-1918.

IMG_20200925_0004_NEW.jpg
  • nowość
Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 899,00 zł 899.00
ilość szt.

Opis

ŚWIĘTEK RYSZARD

LODOWA ŚCIANA

Sekrety polityki Józefa Piłsudskiego 1904-1918

Od wydawcy:

Sympatia, którą Autor żywi dla Piłsudskiego, nie odwodzi go ani od wskazania na złożony, daleki od jednoznaczności wymiar podjętej przez niego współpracy, ani od zwrócenia uwagi na dążenia swego bohatera do zatarcia śladów tej współpracy. Piłsudskiego ukazuje jako polityka, który, opowiadając się za koncepcją irredenty zbrojnej, jako środka umożliwiającego odzyskanie niepodległości, szuka różnych dróg i ścieżek umożliwiających podjęcie w bliższej lub dalszej przyszłości walki zbrojnej z Rosją przez niego uznawaną za głównego wroga Polski. Współpraca z wywiadami, w latach 1904-1905 japońskim, później z austriackim i niemieckim (najbardziej luźna), miała między innymi przynieść zwiększenie zainteresowania tych państw kwestią polską".

(Z recenzji Romana Wapińskiego, Uniwersytet Gdański)

Autor przedstawia swe hipotezy badawcze na podstawie siatki utkanej przede wszystkim z pieczołowicie pozyskanych i zestawionych materiałów źródłowych. Piszę o siatce, bowiem wobec specyficznej problematyki rozprawy i szczególnego charakteru materiału, bądź co bądź dotyczącego pracy wywiadu, w którym szeregu działań nie rejestruje się w ogóle, albo w sposób specyficzny, wiele faktów Ryszard Świętek ustalać musiał drogą żmudnego zestawiania i konfrontowania źródeł pośrednich. Wykazał tu niezwyczajną dojrzałość i zarazem ostrożność, co należy podkreślić z całym naciskiem.

Jego wnioski, własne i oryginalne, a solidnie udokumentowane, przyczynią się niewątpliwie do rewizji utartych poglądów, co do charakteru koncepcji Piłsudskiego, począwszy od roku 1904, a na latach I wojny światowej skończywszy, i możliwości ich realizacji. Jest to ważny, by nie rzec fundamentalny wkład w dorobek historiografii, omawiane zagadnienia wpisują się w dyskusje na temat genezy Niepodległości, zaś ich konsekwencje, o czym Autor od czasu do czasu napomyka, miały dalekosiężne, trwające przez dziesięciolecia, daleko poza rok 1945, skutki".

(Z recenzji Pawia Piotra Wieczorkiewicza. Uniwersytet Warszawski)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

WYDAWNICTWO PLATAN, KRAKÓW 1998r., str. 954, (ilustr. poza tekstem 16, źródła cytatów, bibliografia, indeks osobowy); 24cm

OPRAWA TWARDA Z OBWOLUTĄ

STAN Bardzo dobry/Bardzo dobry-

UWAGI: ------

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl