WALERIAN NEKANDA TREPKA - LIBER GENERATIONIS PLEBEANORUM

Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 339,00 zł 339.00
ilość szt.

Opis

Walerian Nekanda Trepka

LIBER GENERATIONIS PLEBEANORUM ("LIBER CHAMORUM")

Oprac. R. Leszczyński Wydanie II

Liber generationis plebeanorum (Księga rodów plebejskich, zw. też Liber Chamorum, dosłownie - Księga Chamów) – dzieło Waleriana Nekandy Trepki, pseudonim Sieciechowski (ok. 1585-1640), zachowane w rękopisie z 1626, stanowiące jeden z ciekawszych zabytków piśmiennictwa polskiego XVII wieku. Wydane drukiem po raz pierwszy w 1963.

Pod pozorami literatury heraldycznej, w postaci księgi kryje się ostra krytyka polskich rodów szlacheckich z ówczesnej epoki, mająca na celu ośmieszenie fałszywej szlachty (samozwańców) i wykazanie jej różnorakich występków. Wyliczono alfabetycznie 2534 nazwisk osób mających bezpodstawnie uchodzić za przynależne do stanu szlacheckiego, poczet ten otwiera Abramowicz były furman z Biecza, zamyka Żyznański były szewc z Chęcin. Z uwagi na bieg historii dzieło Trepki okazało się jednak jednym z ważnych źródeł upamiętniających opisywane rody. Obrazuje stosunki dworskie, mowę potoczną (w tym wyzwiska i popularne wtedy kalambury), cechuje się żywą narracją i humorem.

Księga zawiera przede wszystkim elementy prozy, miniaturowej noweli, opowiadania i zalążki powieści. Autor opisuje zarówno głośne skandale, o których mówiło się w całym kraju, jak i drobne niesnaski domowe. 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

ZAKŁAD NARODOWY IMIENIA OSSOLIŃSKICH, WROCŁAW 1995r., str. 532, [1]

OPRAWA TWARDA LAKIEROWANA

STAN Bardzo dobry/Bardzo dobry-

UWAGI: -----

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl