WARMIŃSKI I[gnacy] - Andrz[ej] Samuel i Jan Seklucyan. Poznań 1906. [reformacja, indeks ksiąg zakazanych]

Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 129,00 zł

Cena regularna:

129.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Autor: WARMIŃSKI I[gnacy] 

Tytuł: Andrz. Samuel i Jan Seklucyan.

  • Miejsce wydania: Poznań
  • Rok wydania: 1906
  • Wydawnictwo: Księgarnia Św. Wojciecha/Skład główny w Księgarni G. Gebethnera i Sp.
  • Liczba stron: XVI, 550
  • Ilustracje, mapy: ---
  • Wymiar: 25 cm
  • Oprawa: twarda skóropodobna
  • Stan: dobry
  • ISBN: ---

Opis:

PB 1906, str. 154.

Jan Seklucjan (także: Seclucianus, Sekluczian, ur. między 1510 i 1515 rokiem, zm. w 1578 roku) - polski działacz reformacyjny, teolog i pastor luterański, drukarz, tłumacz, wydawca i propagator ewangelickiej literatury religijnej w języku polskim.

Seklucjan przypuszczalnie urodził się w Sieklukach koło Radomia lub w miejscowości o tej samej nazwie w Wielkopolsce. Po odbyciu studiów w Lipsku przyjechał około 1538 roku do Poznania, gdzie do 1543 roku był kaznodzieją luterańskim,jednak zagrożony jako "heretyk" karą sądu biskupiego, uciekł w 1544 roku do Królewca, pod opiekę protektora luteranizmu - księcia Albrechta. Tam rozpoczął działalność jako drukarz i propagator polskiej ewangelickiej literatury religijnej. Opiekował się także parafią w kościele na Steindamm (niem. Steindammer Kirche), która skupiała Polaków ewangelików, zarówno miejscowych, jak i przybyszów. Od czasów poznańskich współpracował z ks. Andrzejem Samuelem.

Zajmował się głównie tłumaczeniami. W 1545 roku opublikował pierwszy polski katechizm, oparty o "Mały katechizm" Lutra i inne katechizmy luterańskie, wznowiony w 1547 roku. W 1547 roku wydał kancjonał "Pieśni duchowne a nabożne" zawierający 35 pieśni religijnych, w tym 8 autorstwa Marcina Lutra. W 1550 roku wydał "Postyllę Domową". W 1552 roku ukazało się pierwsze tłumaczenie Nowego Testamentu z łaciny na język polski, które nie było samodzielną pracą Seklucjana (współpracował z nim Stanisław Murzynowski) i od 1563 roku zostało zastąpione przez znacznie bardziej wartościową Biblię Brzeską. Tłumaczył także na język niemiecki dzieła Mikołaja Reja.

Zawiera również indeks.

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl